
Урок у
8 класі

Тема. Художня література як одна з форм духовної
діяльності людини. Функції художньої літератури. Багатозначність художнього
образу. Різновиди образів. Аналіз художнього твору.
ТЛ: поглиблення
понять про художній образ, художній твір.
Ім'я у р о к у: "І знову у мандри запрошують книги".
Мета:
ü окреслити коло проблем, які розв'язуватимуться
на уроках української літератури впродовж року, семестру;
ü розкрити значення мистецтва слова в
духовному житті людини; ознайомити учнів з різновидами художніх образів;
ü розвивати у восьмикласників відчуття
краси і сили художнього слова, образно-логічне мислення, уяву, творчі
здібності, сприяти становленню їхніх літературно-художніх смаків;
ü виховувати інтерес до літератури.
Цілі.
Учні знатимуть: функції літератури як мистецтва
слова, її роль у духовному житті людини; різновиди художніх образів
(образ-персонаж, образ-символ, словесні, зорові, слухові тощо); сутність
поняття єдність змісту і форми; коло проблем, що розв'язуватимуться на уроках протягом року, семестру.
Учні вмітимуть: сприймати художню літературу як одну
з форм духовної діяльності людини; висловлювати міркування про функції
мистецтва слова; знаходити в тексті художні образи, розрізняти типи їх, пояснювати
роль; аналізувати художній твір у єдності змісту і форми; планувати навчальну діяльність на
семестр.
Тип уроку.
Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник,
виставка книжок "І знову у мандри запрошують книги", картки зі
схемою "Образи художнього твору", картки з текстом вірша В.Сосюри.
Методи, прийоми і форми роботи: експрес-презентація творів, які вивчатимуться
у 8-му класі, формування "папки успіху", робота з підручником,
пояснення вчителя, робота в парах, "Коло думок",
"Мікрофон".
Випереджувальні завдання (за
бажанням). 1. Представити в оригінальній формі (скажімо, рекламні ролики)
кілька творів, що вивчатимуться у 8-му класі, та їхніх авторів. 2. Підготувати
виразне читання в ролях поезії М.Рильського "Діалог".
Епіграф:
"Життя коротке - література
вічна..."
Гіппократ
Хід уроку
1. Мотиваційний етап.
і. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
(Привітання з новим навчальним роком, обмін побажаннями.)
2. Вступне слово вчителя. Вітаю вас,
мої юні друзі, на першому уроці української літератури. Ми вирушаємо сьогодні
в нову мандрівку стежками одного з найдивовижніших мистецтв - мистецтва слова.
На цьому шляху ви стрінетеся з відомими письменниками, чиї імена золотими
літерами викарбувані на скрижалях української і вселюдської культури, тож
сподіваюся, що мандрівка буде для вас цікавою і корисною. Вірним супутником у
ній стане підручник з української літератури, який написали... (називає
авторів). Погортайте його, будь ласка, і поділіться своїми першими
враженнями.
3. Обмін враженнями в парах із
подальшим озвученням кількома учнями.
4. Актуалізація суб'єктного досвіду
й опорних знань.
а)
Експрес-презентація творів, що вивчатимуться у 8-му класі, "І
знову у мандри запрошують книги".
б)
Представлення виконаних випереджувальних завдань.
II. Цілевизначення і планування.
1. Окреслення кола проблем, які розв'язуватимуться
протягом року, семестру.
Учні отримують
картки, за якими визначають основні цілі вивчення літератури впродовж першого
семестру, дізнаються про дати і форми
проведення контрольних робіт,
заповнюють анкети, де записують найважливіші ціпі своєї роботи, і вкладають їх
у "папки успіху". Протягом року папки поступово наповнюватимуться
матеріалами, які засвідчать досягнення школярів: творчі й рефлексивні роботи,
малюнки, кросворди тощо.
2.
Повідомлення теми уроку, визначення цілей його.
3. Узгодження плану роботи.
III. Опрацювання навчального матеріалу.
1.
Слово вчителя. "Сонце освітлює людині шлях - книжка дає їй
крила", - мудро мовлять у народі. Проте останнім часом з'являються інші
думки. Навіщо у третьому тисячолітті взагалі читати, коли є такі потужні засоби
масової комунікації, як телебачення, відео, комп'ютер? І чи потрібне людині
техногенної епохи мистецтво, а отже, ліричні почуття, відчуття краси? Чи,
можливо, краса лише в раціоналізмі?
Ця дискусія не вчорашня, вона
виникла ще в 50-х роках минулого століття ("Чи потрібна гілочка бузку в
космосі?"). М.Рильський відгукнувся на неї своїм "Діалогом".
2. Виразне читання підготовленими
учнями вірша "Діалог".
1-й голос.
У часи космічної ракети,
Кібернетики та інших див
За облавок викиньте, поети,
Допотопних ваших солов'їв!
Геть жбурніть симфонії та мрії,
Як ганчірку кидають за тин!
Хто мотор полагодити вміє,
Вартий більше, ніж знавець картин!
2-й голос.
Ця сперечка виникла не вчора,
Може, у печерній ще добі,
Але буть додатком до мотора
Для людини мало, далебі!
Як же так убого ви живете,
Чом так занепали ви, скажіть,
Що у дні космічної ракети
Солов'я не в силі зрозуміть?
3. "Коло думок".
Яка ваша позиція у цій дискусії? Сформулюйте
її одним реченням. Чи погоджуєтеся ви з думкою Гіппократа "Життя коротке –
література вічна"? (Відповіді учнів.)
4. Робота з підручником.
•
Самостійно опрацювати статтю підручника (с. 5, б).
•
Створити опорний конспект (ОК) її, де було б відображено відповіді на
такі пункти:
Ø Що таке образ?
Ø Різновиди образів.
Ø Роль художніх образів.
Ø Функції художньої літератури.
•
Придумати і поставити своєму сусідові 2-3 запитання за прочитаним.
5.
Фронтальна бесіда для актуалізації опорних знань.
•
Що таке художня література?
•
У чому її особливості як виду мистецтва?
•
Чому, на вашу думку, літературу називають людинознавством?
•
Дайте визначення художнього образу.
•
Назвіть відомі вам види образів художнього твору.
6. Робота зі схемою.
•
Використовуючи власні знання і матеріал підручника, доповнити схему
"Образи художнього твору". (Учням роздаємо схему на окремих
аркушах.)

7. Поглиблення знань про аналіз
художнього твору.
Слово в ч и т е л я. Ви вже знаєте, що в художньому
творі співіснують дві правди - життєва й художня, бо в ньому завжди життєвий
зміст, пройшовши крізь творчу уяву письменника, втілюється у словесну художню
форму. Отож зміст і форма художнього твору становлять неподільну єдність.
Ідейно-тематична основа твору виражається
через змалювання характерів, типів, яким належить центральне місце у створенні
картин людського життя. Усе інше - описи Природи, зовнішності, авторські
міркування тощо - підпорядковані цьому основному завданню. Саме ж це
змалювання здійснюється словесними засобами. Образно кажучи, слово - одяг усіх
фактів і думок, без нього немає художнього літературного зображення. А кожне
слово, залежно від оточення, в яке воно потрапляє (контексту), набуває різних
емоційних відтінків, і, відповідно, звучить то один, то інший звук його
багатої клавіатури.
Простежмо це на прикладі вірша В.
Сосюри (текст поезії роздаємо учням або проектуємо на екран):
Тихо. В повітрі ні руху.
Слів де для пісні знайду?
Падають тепло і глухо
Яблука в нашім саду.
В небі печаль журавлина.
В'януть і никнуть цвіти.
Вийду, а обрій шипшинний,
Гляну: а небо - як ти.
Хмарка пливе кучерява,
Тихо, як сон, розтає.
Сині під місяцем трави,
Вітер - зітхання твоє.
Вдаль простягаю я руки,
Слухаю, кличу і жду...
Падають тепло і глухо
Яблука в нашім саду. Ще раз
услухаймося в останні рядки:
"Падають тепло і глухо
Яблука в нашім саду".
Найбільше нашу увагу привертає слово
глухо. Воно несе в собі відтінок суму, адже ми ніколи не скажемо
"глуха радість": для нас вона, навпаки, дзвінка. Це слово, крім
настрою, передає і звук: короткий глухий стукіт, породжений падінням стиглого
плоду на землю. Так і вчувається приглушене "гуп", у якому поєднались
і прощальне тепло літа, і ще світла, сповнена краси щедрість ранньої осені.
Повторюючись в останній строфі, слово глухо набуває звучання печалі. Це
тому, що воно потрапляє в оточення інших слів, які передають печаль ліричного
героя: слухаю, кличу і жду. Адже все, що криється за цими словами: і
слухання, і поклик, і чекання - сповнене смутку.
Ми проаналізували лише одну з
можливостей слова - основного будівельного матеріалу в художній літературі, її
першоелемента.
Будь-який художній твір - це явище
мистецьке, і його слід розглядати в єдності змісту, створеного уявою автора
(зображені події і персонажі, тема, ідея, проблематика, висловлені думки і
почуття), і форми вираження його (словесні образи, композиція, порядок подій
у сюжеті. Тобто з'ясувати, наскільки останні допомагають донести до читача
думку автора, сприяють розкриттю характеру, образу персонажа).
Весь художній твір, всі описи,
стосунки між персонажами, характеристика їх, усі мовні засоби підпорядковані
прагненню митця виразити свій ідеал, своє уявлення про вищу форму
досконалості, тобто переконати читача у справедливості й красі свого ідеалу,
потребі втілювати його в життя. Тому створений письменником світ завжди
цікавий нам. Чимось він нас щоразу захоплює, і ми знаходимо в ньому щось як
близьке нам і знайоме, так і нове. Можливо, через мистецтво слова ми
відкриваємо й самих себе, дивимося на себе неначе збоку.
У цьому й полягає покликання творців
художньої літератури - письменників. Своїми творами вони запрошують нас до
діалогу. Нехай цей діалог буде для вас цікавим і плідним.
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
"Мікрофон": "Що на
сьогоднішньому уроці було для мене найважливішим?"
Домашнє завдання.
Обов'язкове.
1. Опрацювати вступну статтю
підручника.
2. Написати твір-мініатюру
"Чого я чекаю від уроків української літератури?". 3. Визначивши
читацьке завдання: які почуття, переживання, думки я хочу викликати в
однокласників, - підготувати виразне читання пісень "Зажурилась Україна...",
"Та, ой, як крикнув же та козак Сірко".
За бажанням.
1. Оформити на окремих картках
висловлювання видатних людей про українську народну пісню як епіграф до
наступного уроку.
2. Підготувати повідомлення на тему
"Історичні народні пісні про напади турків і татар". 3. Підготувати
коротку розповідь про кошового отамана І.Сірка.
Немає коментарів:
Дописати коментар